5 najczęstszych błędów przy wypełnianiu PIT-u

biurko-z-pc-telefon-komorkowy-i-rzeczy_1252-940

Wypełniając deklarację podatkową, powinniśmy się upewnić czy na pewno wszystko zostało dobrze wypełnione. Chyba nikt z nas nie będzie zadowolony z konieczności składanie korekty dokumentu albo też z wizyty w urzędzie skarbowym. Warto zatem poznać 5 najczęściej popełnianych przez podatników błędów przy wypełnianiu dokumentu PIT.

1. Częstymi błędami oraz stosunkowo łatwymi do popełnienia są pomyłki w długich numerach takich jak NIP albo PESEL. Niestety, ale każdemu może się zdarzyć na przykład przestawienie cyfry w formularzu. Trzeba zwrócić na to uwagę, ponieważ błędny numer powoduje, że cała deklaracja jest wypełniona niepoprawnie.

2. Czasem zdarza się popełnić błąd na pierwszej stronie formularza, gdzie znajduje się pole, w jakim należy określić cel złożenia deklaracji. Mamy tam do wyboru „złożenie zeznania” albo „korekta zeznania”. Pamiętajmy o zakreśleniu odpowiedniego pola. Pozostawienie pól pustych albo wybranie korekty zamiast po prostu zeznania, będzie skutkowało koniecznością poprawienia zaistniałego błędu.

3. Używanie nieaktualnego druku może skutkować odrzuceniem naszej deklaracji. Zawsze trzeba się upewnić czy nie było zmian albo po prostu nigdy nie korzystać z formularzy z zeszłego roku, ponieważ na przykład takie zostały nam w domu.
analiza-danych-statystycznych-analizujących-ceny_1232-4204
4. Błędy w kwotach mogą się zdarzyć każdemu. Problemem mogą okazać się konieczne do wprowadzenia zaokrąglenia, ale także błędnie przepisana kwota z dokumentu PIT-11. Dlatego trzeba na to bardzo uważać.

5. Wiele osób korzysta z możliwości przekazania 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego. Jednak warto zadbać o to, aby wpisać poprawny numer KRS. Tutaj również zdarzają się pomyłki, dlatego warto zwrócić uwagę na ten punkt w deklaracji.

Gdy chodzi o wiele pomyłek, to na pewno program do rozliczenia PIT 2017 pozwoli na ich wyeliminowanie. Chodzi na przykład o zaokrąglanie kwot, czy stosowanie aktualnych druków. Dlatego na pewno warto skorzystać z możliwości wypełnienia deklaracji na komputerze choćby po to, aby ustrzec się części pomyłek. Oczywiście, gdy chodzi o przepisywanie danych, tutaj musimy już być po prostu uważni i dobrze sprawdzić wypełniony dokument. Wtedy uda się złożyć deklarację bez błędów.