Do czego przydaje się PIT 2 K?

monitorowanie-zysk-księgowy-laptop-zdjęcie_1232-3780

Podatki to bardzo obszerny temat, z jakim mamy do czynienia często. Jednak mimo to, zdarza się, że po prostu nie mamy odpowiedniej wiedzy na ten temat i wolimy poradzić się kogoś, kto się na tym zna. O ile podstawowe formularze PIT możemy kojarzyć i rozróżniać, to już z załącznikami bywa różnie. Do czego służy załącznik 2K?

PIT 2K jest załącznikiem używanym razem z formularzem PIT 37. Można za jego pomocą rozliczyć ulgę odsetkową na cele mieszkaniowe. Jednak by to zrobić, trzeba bardzo dokładnie podać wszystkie poniesione koszty, przedstawić wszelkie faktury i podać rzetelne informacje, zgodne ze stanem faktycznym. Informacje, jakie należy podać w takim dokumencie to między innymi rok, w jakim uzyskaliśmy pożyczkę na mieszkanie, wysokość tego kredytu, rok rozpoczęcia oraz zakończenia inwestycji związanej z mieszkaniem. Do tego, należy również uwzględnić w tym dokumencie całą kwotę, jaka związana jest z wydatkami na mieszkaniową inwestycję. Nie może tam zabraknąć informacji o kwocie kosztów, jakie ponieśliśmy na podstawie faktur, które wystawiła firma płacąca podatki od usług oraz towarów, jednak nie korzystająca z żadnych zwolnień od takiego podatku. Wszystko powinno być udokumentowane fakturami.
kobieta-gospodarstwa-skarbonka_1098-431
Ktoś może zapytać, po co te wszystkie informacje? Otóż na ich podstawie można ustalić, jakie wydatki całkowite zostały poniesione, jak również można skontrolować czy kredyt mieszkaniowy faktycznie został spożytkowany na cele, na jakie go zaciągnęliśmy. Przy okazji także można sprawdzić, czy osoba, jaka chce z danej ulgi skorzystać, faktycznie jest uprawniona, by z niej korzystać. To właściwie kluczowa sprawa, bo w końcu po to składamy tego typu dokument. Nie we wszystkich okolicznościach można bowiem z takiej ulgi skorzystać. Jeśli zaciągamy kredyt na inny cel, a przeznaczamy go na cele mieszkaniowe, to nie jesteśmy uprawnieni do ulgi. Kredyt mieszkaniowy musi być również udzielony przez dane banki albo SKOKi, a nie obojętnie jaką instytucję. Również, jeśli kredyt nie został spożytkowany na cele mieszkaniowe, mimo iż był na taki cel zaciągnięty. Jak widać, trzeba widzieć o paru kwestiach, dlatego warto przyjrzeć się temu dokładnie.