Najważniejsze informacje na temat PIT-37

close-up-z-cyfrowym-tablecie-z-wynikami-finansowymi_1098-482

PIT-37 to najczęściej składana forma rozliczenia w urzędzie skarbowym.Taki druk powinny złożyć wszystkie osoby, które w 2016 roku uzyskały dochody za pośrednictwem płatnika pobierającego zaliczki na podatek, jak również odprowadzającego składki na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie społeczne.

Dokumenty do wypełnienia PIT-37

PIT-37 wypełnia się w oparciu o dokumenty dostarczone przez płatnika. Mowa tu o następujących dokumentach: PIT-11, PIT-40A/11A, PIT-8C, PIT-R. Rodzaj dostarczonego dokumentu zależy od źródła uzyskanego dochodu, np. na PIT-11 wykazywane są m.in. dochody z umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenie, działalności wykonywanej osobiście i praw autorskich. Na podstawie otrzymanych dokumentów należy przepisać do odpowiednich rubryk PIT-37 dochody i koszty uzyskania przychodu, jak również zaliczki i składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Jeżeli w dwóch otrzymanych PIT-ach są wypełnione te same rubryki, wówczas w PIT-37 podajemy kwotę łączną.
close-up-z-dokumentow-z-kolorowymi-wykresami_1232-139
PIT-37 a ulgi

Podatnik rozliczający się za pomocą druku PIT-37 powinien wiedzieć, że do takiej deklaracji obowiązują odpowiednie załączniki: PIT-D, w którym odlicza się ulgi mieszkaniowe oraz PIT-O, w którym odlicza się inne ulgi, na przykład ulgę na dzieci, przekazane darowizny czy ulgę internetową. Jeżeli podatnik nie korzysta z żadnych ulg czy odliczeń, wówczas składa sam formularz PIT-37, bez załączników.

Termin składania deklaracji PIT-37

Termin składania PIT-37 to standardowo 30 kwietnia. Z uwagi na to, że ostatnim dniem kwietnia jest dzień wolny od pracy, na złożenie PIT mamy czas do pierwszego dnia roboczego następującego po tym terminie.

Rozliczenie PIT-37 za pomocą programu

Program PIT 37 umożliwia prostsze, szybsze i przede wszystkim poprawne sporządzenie deklaracji podatkowej. Taka aplikacja sprawdzi czy wybraliśmy dobry formularz do rozliczenia, dobierze załączniki oraz zada proste pytania, aby automatycznie wypełnić pola. Dzięki temu ryzyko popełnienia błędu znacznie spada, nie trzeba znać się na podatkach, aby prawidłowo wypełnić deklarację i można to zrobić nawet w 5 minut.