Rozliczanie PIT-u za pomocą programu – poznaj plusy niniejszej metody

podatki
Każdy rok to nowe zadania dla osób płacących podatki, a jednym z najważniejszych, którego bez wątpienia nie można pominąć, jest złożenie rozliczenia podatkowego. Musi to uczynić każda osoba, jaka osiąga przychody na terenie Polski oraz ma NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej. Dzień, w jakim mija termin składania zeznań, to ostatni dzień kwietnia. Trzeba zapamiętać tą datę, gdyż niedotrzymanie wyznaczonych terminów wiąże się z poniesieniem kar pieniężnych.

szpital
Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com
Sposobów na złożenie PIT-u jest kilka, a jednym z coraz bardziej powszechnych jest program PIT. Jego kluczowym zadaniem jest oczywiście uzupełnienie wymaganych formularzy, ale udostępnia również funkcję przesyłania gotowych dokumentów. Gotowe sprawozdanie można również drukować, jeżeli planujemy samemu je dostarczyć bądź wysłać pocztą, nie zapominając, aby zrobić to listem poleconym. Ale zacznijmy od początku – program PIT nie powoduje kłopotów w obsłudze, ponieważ określa jego użytkownikom kolejne kroki, jakie po prostu należy realizować. Co najistotniejsze, nie musimy się niepokoić, że dokonamy błędnych obliczeń (porady i wskazówki). Program automatycznie przeprowadza wszelkie potrzebne rachunki, zatem na pewno nie pojawią się błędy obliczeniowe. W programie dostępne są nie wyłącznie podstawowe formularze, lecz również załączniki, jakie też częstokrotnie muszą być przez nas wypełniane. Dane z głównego formularza automatycznie przenoszone są do załączników, co zdecydowanie oszczędza nasz czas. Nie musimy po raz następny wpisywać wszystkich informacji, możemy wyłącznie rzucić okiem czy wszystko jest ok i przejść dalej.

pieniądze
Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Po uzupełnieniu niezbędnych formularzy, można – tak jak uprzednio nadmieniono – od razu przesłać je do odpowiedniego urzędu bądź wydrukować. Możliwe jest także zapisanie dokumentów w formacie PDF, aby zachować je dla siebie na swoim komputerze oraz mieć do nich wgląd wtedy, kiedy będzie nam to potrzebne. Jeśli w takim razie i ty stoisz przed zadaniem złożenia PIT 2016, powinieneś zastanowić się nad możliwością wykorzystania funkcji wyżej opisanego programu. Jest prosty w obsłudze i pozwala szybko uporać się z naszą coroczną powinnością, więc niewątpliwie warto mieć go na uwadze.