Skomplikowane drogi polskich urzędów – co ułatwia wypełnianie PITu

urząd skarbowy
W dzisiejszych czasach niemalże każdego dnia mamy styczność z wszechobecną biurokracją. Chcąc uregulować jakiekolwiek interesy mające związek przykładowo z własną firmą, co chwilę jesteśmy zmuszeni do wypełniania licznych druków i biegania od urzędu do urzędu. System biurokratyczny w Polsce jest tak skonstruowany , że można przypuszczać, iż najistotniejszym celem jego działalności jest psychiczne wyniszczenie człowieka. Obywatele zazwyczaj gorączkowo reagują na samą wzmiankę o konieczności udania się do urzędu w celu złożenia jakiegokolwiek wniosku.

zeznania podatkowe
Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Główny problem stanowi niejasność przepisów a także fakt, iż druki te są szczególnie skomplikowane . Zwyczajni ludzie , którzy w życiu codziennym nie mają styczności z pracą w księgowości, mają bardzo duże problemy z pojmowaniem zawiłości rozmaitych umów i dokumentów. Jednym z przykładów tego typu druków jest bez wątpienia PIT. Zwyczajowo tak właśnie określa się rozliczenie podatku dochodowego za dany rok. Każdy obywatel , który uzyskuje zarobki, niezależnie od tego czy chodzi o umowę o dzieło, zlecenie czy pracę, musi na początku danego roku wypełnić rozliczenie podatkowe za rok poprzedni . Z uwagi na dużą zawiłość druku PIT, na rynku funkcjonują liczne firmy księgowe trudniące się profesjonalnie ich przygotowywaniem. Obecnie jednak, dzięki dostępności do sieci, wzrasta moda na uzupełnianie rozliczenia podatkowego przy użyciu różnego rodzaju aplikacji . Co roku są tworzone coraz nowsze programy, ułatwiające przejście przez proces uzupełniania zawiłych rubryk PITu. Dzięki temu , otrzymujemy możliwość, aby wypełnić pit online, bez wychodzenia z domu.

podatki
Autor: Indi Samarajiva
Źródło: http://www.flickr.com

Wystarczy że w przeglądarce wpiszemy frazę brzmiącą na przykład ,,program pit 2015’’, a uzyskamy szereg wyników, w których występują odwołania do konkretnych aplikacji ułatwiających wypełnianie PITu na przykład: . Tego rodzaju narzędzia są bardzo pomocne i coraz większa liczba ludzi z nich korzysta, głównie z uwagi na intuicyjność funkcjonowania i brak konieczności wychodzenia z domu. W momencie kiedy ludzie każdego dnia są zmuszani do składania setek dokumentów w dziesiątkach różnych urzędów, przynajmniej PIT można uzupełnić na własnym komputerze, bez konieczności stania w kolejce po wsparcie na przykład w urzędzie czy biurze rachunkowym .